Nowo ansöker om tillstånd för försäkringsdistribution

  • Kategori
  •  | Nyheter
  •  | Regulatoriskt

NGM-listade Fintechbolaget Nowo (Nowonomics AB publ.) som erbjuder en sparplattform för privat sparande till pensionen väljer nu att ansöka om tillstånd för försäkringsdistribution i syfte att öppna ett nytt affärsområde kring tjänstepensioner.

Genom att ansöka om tillstånd för försäkringsdistribution så får Bolaget potentiellt en möjlighet att hantera Bolagets 84 000 medlemmars tjänstepensioner. Bara under 2022 så betalade, enligt Pensionsmyndigheten, arbetsgivarna in cirka 240 miljarder i tjänstepension för sina anställdas räkning. Dessa tjänstepensioner är medel som arbetstagaren själv har placeringsmandat kring.  

”Att ansöka om tillstånd för försäkringsdistribution är ett naturligt steg för Nowo. Ett sådant ger oss nya verktyg att kunna hjälpa våra medlemmar att optimera hela sin framtida pension. Många av våra medlemmar skulle må bra av att få hjälp att se över och potentiellt optimera sin tjänstepension. Det är Noworries på riktigt. Vi ser fram emot att bygga detta affärsområde och hjälpa våra medlemmar till de absolut bästa förutsättningarna för en god framtida pension,” säger Rutger Selin, VD på Nowo. 

Ansökan kommer att lämnas in till Finansinspektion inom kort. Parallellt sker tekniska och organisatoriska anpassningar för att möta upp kraven som kommer i och med ett försäkringsdistributionstillstånd.

Relaterade dokument

  • Läs som PDF